Fotorelacja ze spotkań MLEKOTEKI – 31 maja, 2-3 czerwca 2016

31 maja 2016 (wtorek)

Wtorkowe mlekotekowe spotkanie toczyło się wokół tematu dzielenia się tym co najcenniejsze – swoim własnym mlekiem. O tym dlaczego warto inwestować w mleko kobiece oraz dlaczego warto tworzyć Banki Mleka Kobiecego mówiła Pani Urszula Bernatowicz-Łojko (współzałożycielka Banku Mleka Kobiecego w Toruniu, lekarz neonatolog, Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny, na co dzień pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu).

Bydgoszczanki (i nie tylko!) mogą też zostać dawczyniami mleka kobiecego. O procedurze oddawania swojego mleka mówiły pracujące na co dzień w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy Pani Janina Fałkowska (dr nauk o zdrowiu) oraz Halina Gorzelak (psycholog, Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny IBCLC).

O wartości mleka kobiecego mówiła również Iwona Adamczyk (biolog, pracownik Banku Mleka Kobiecego w Toruniu, była Honorowa Dawczyni Mleka Kobiecego, mama niespełna 2-letniej Kingi). Odpowiadała na pytania: Jak w takim razie sprawdzić ile Twoje mleko ma kalorii? Jak zbadać jego wartość odżywczą? Ile zawiera tłuszczu, ile laktozy, a ile białka?

2 czerwca 2016 (czwartek)

Czwartkowy temat MLEKOTEKI 2016 był tematem dość trudnym, ale bardzo ważnym, zwłaszcza dla tych których dotknęła starta dziecka. Jak wrócić do „życia” po stracie, kiedy kończy się żałoba a pojawia się depresja, jak rozmawiać o starcie dziecka, czy naprawdę naturalne wygaszenie laktacji jest możliwe przy tak traumatycznym przeżyciu?
Na te pytania odpowiadała Justyna Prucnal (psychlog, psychoterapeuta, doula, praktyk MA-URI, instruktor Szkoły Łagodnego Rodzenia, prowadząca Holistyczne Centrum Terapii Traumy) oraz Małgorzata Piliszczuk (położna z ogromnym doświadczeniem i bagażem wiedzy dotyczącym położnictwa oraz laktacji, Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny IBCLC, Certyfikowany Doradca Laktacyjny z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. E. Warmińskiego SPZOZ w Bydgoszczy).



3 czerwca 2016 (piatek)

Ostatnie piątkowe spotkanie kręciło się w okół tematu „Jak praktyki szpitalne wpływają na laktację?”. Dziękujemy za udzielone odpowiedzi pracującym w Samodzielnym Publicznym Wielospecjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Bydgoszczy – Annie Świderek-Tybelskiej (położna środowiskowo-rodzinna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny) oraz Agnieszce Ejmond (położna środowiskowo-rodzinna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny).



Dziękujemy!