Małyssak na Facebook'uMałyssak na Facebook'uMałyssak na TwitterzeMałyssak na YoutubeMałyssak na Pinterest

Reklama

Książki o karmieniu piersią

Warto karmić piersią“Warto karmić piersią. I co dalej?”
Autor: Magdalena Nehring-Gugulska

Autorką książki jest lekarka, pierwszy polski Międzynarodowy Certyfikowany Konsultant Laktacyjny (IBCLC), prezes Fundacji Twórczych Kobiet i dyrektor Centrum Nauki o Laktacji. Pomimo tych wielu ważnych funkcji oraz wielu niewymienionych tu osiągnięć, autorka pisze do każdej mamy. Bardzo ciepłym i otwartym językiem mówi o sprawach wydawałoby się, że przeznaczonych dla specjalistów, popierając je przykładami i opisami przeżyć mam karmiących.
Tytuł książki składa się z dwóch części. Pierwsza część mówi o tym co już większość z nas wie: Warto karmić piersią. Jednak co z tą wiedzą dalej zrobić? Co z tego, że warto jeśli, czasem napotykamy trudności? I właśnie czytając tę książkę otrzymacie odpowiedź na pytanie z drugiej części tytułu: I co dalej? Czyli jak te trudności przezwyciężyć.
Bardzo polecam!

PS. Zwróćcie uwagę na zdjęcie na okładce książki. Jest na niej maluszek, który na chwilę oderwał się od piersi podczas jedzenia. Poznaję, bo na policzku ma kropelkę mleka mamy – to się może zdarzyć np. jak kilkumiesięczny ssak zainteresowany czymś co się dzieje dookoła, odrywa się, a mleko mamy zalewa mu policzki 😉 Ale chciałam zwrócić uwagę na inny istotny element – sutek piersi. Dziecko, które oderwało się od piersi powinno wypuścić z buzi okrągły sutek – nie spłaszczony, nie “zgnieciony” – tylko właśnie okrągły, jak na zdjęciu. To znak, że mały ssak nie zagryza sutka i prawidłowo ssie pierś 🙂 .

Gdzie kupić?

Nakład wyczerpany. Do niedawna była dostępna w sklepiku CNOL →Tutaj. Polecam kupić z drugiej ręki 🙂

Po prostu piersią“Po prostu piersią”
Autor: Gill Rapley,Tracey Murkett
Wydawnictwo: Mamania

Świetna pozycja, zawierająca ogrom wartościowej treści. Piękne kolorowe zdjęcia pozycji do karmienia, kontaktu skóra do skóry, czy momentu przystawiania się maluszka do piersi. Na końcu książki można znaleźć tabelaryczne zestawienia pt. “Czego się spodziewać” oraz “Bolesne karmienie piersią: objawy w pigułce”, które pozwalają w szybki sposób skontrolować to co jest normą w karmieniu piersią oraz to co normą nie jest. Dzięki takiemu zestawieniu można szybko znaleźć rozwiązanie potencjalnych problemów i wdrożyć środki zaradcze. Premiera książki miała miejsce w maju 2015 roku, więc jest obecnie najbardziej dostępną pozycją. Napisana przez autorki znanej książki “Bobas lubi wybór” o wprowadzaniu do diety dziecka pokarmów stałych.

Piersią spoko“Piersią spoko”
Autor: Malwina Okrzesik,Janusz Okrzesik
Wydawnictwo: Fides

Współautorką jest psycholog, Międzynarodowy Certyfikowany Konsultant Laktacyjny (IBCLC). A tak o książce mówi Anna Otffinowska założycielka Fundacji Rodzić po Ludzku:

Ta książka to prawdziwy “niezbędnik” młodej mamy, pomocny w przejściu przez często burzliwe i pełne niespodzianek początki macierzyństwa. Lekko napisana, dowcipna a jednocześnie przekazująca nowoczesną wiedzę na temat karmienia piersią. Każda młoda mama znajdzie tu mnóstwo praktycznych wskazówek i ważnych informacji, dzięki którym szybko i łatwo opanuje sztukę karmienia piersią.”

Polityka karmienia piersią“Polityka karmienia piersią”
Autor: Gabrielle Palmer
Wydawnictwo: Mamania

Bardzo interesująca książka, której treść dotyczy nas wszystkich. Autorka bardzo szczegółowo ukazuje jak od początków XX wieku producenci mleka modyfikowanego podważają wiarę kobiet w wykarmienie własnych dzieci. Wierzę, że po przeczytaniu tej książki już nigdy nie spojrzycie w ten sam sposób na reklamę mleka modyfikowanego.

Cytat z książki: “Kobiety muszą ufać swojemu ciału, a nie produktom, które mają zastąpić jego funkcje”.

Kołysanka o piersiach mamy“Kołysanka o piersiach mamy”
Autor: Monica Calaf, Mikel Fuentes
Wydawnictwo: Mamania

Kołysanka – bajka do czytania maluszkom. Zawiera piękne ilustracje, a treść w naszym przypadku jak z życia wzięta!

Kolor do przytulania“Kolor do przytulania”
Autor: Justyna Machałowska
Wydawnictwo: W Sączu

Nietypowa ksiązka, bo jej bohaterami są … piersi. To mała dziewczynka narysowała je na kartce papieru i dorysowała im nogi. Od tego czasu mogą swobodnie się poruszać i wyruszją na poszukiwanie przygód. Opowieść czasem tajemnicza, ale zarazem pełna bliskości. Oparta na doświadczeniu przez autorkę długiego karmienia piersią. W środku piękne ilustracje. Czy Wam się spodoba? Przekonajcie się 🙂

Droga mleczna

“Droga mleczna”

Autor: Claude Didierjean-Jouveau
Wydawnictwo: Mamania

Dużo dawka wiedzy o laktacji w stosunkowo małej objętości. Polecam!

Gdzie kupić?

Niestety nie mogę znaleźć do zakupu w internecie, więc prawdopodobnie nakład wyczerpany.

karmienie piersią

“Karmienie piersią”

Autor: Sheila Kitzinger
Wydawnictwo: PZWL Rok wydania: 1983

Książka wydana w latach 80-tych. Była inspiracją dla wielu mam karmiących w czasie kiedy dostęp do poradnictwa laktacyjnego w Polsce był bardzo ograniczony. Aktualna do dziś. Szukajcie w antykwariatach i z drugiej ręki.

Autorka jest znaną brytyjską antropolożką, zasłużoną w promowaniu porodu naturalnego oraz karmienia piersią. Od wielu lat walczy o zwrócenie porodu kobietom.

Gdzie kupić?

Może gdzieś jeszcze w jakimś antykwariacie 😉

odczarowac adopcję

“Odczarować adopcję”

Autor: Magdalena Modlibowska
Wydawnictwo: CoJaNaTo

Dlaczego w spisie książek o karmieniu piersią znalazła się książka o adopcji?

W książce został podjęty bardzo istotny, a bardzo mało rozpowszechniony temat indukowania laktacji u kobiet, które chcą adoptować dziecko. Tak, karmienie piersią adoptowanego dziecka jest możliwe. Jest to proces nazywany indukowaniem laktacji lub relaktacją – proces często długi i trudny dla mamy i nie zawsze dający spodziewane efekty, ale możliwy! W książce cały rozdział poświęcony został indukowanemu karmieniu piersią. Jak do tego procesu przygotować się psychicznie i fizycznie oraz gdzie szukać wsparcia – tego dowiecie się z lektury.

 
 

Wleć na małossakowy Instagram!