Małyssak na Facebook'uMałyssak na Facebook'uMałyssak na TwitterzeMałyssak na YoutubeMałyssak na Pinterest
Notatka na marginesie

Refleksja o alergiach pokarmowych

Kategoria:Gdy małyssak jest już na świecie Tagi:

Refleksja … alergie pokarmowe a karmienie piersią

W ostatnią sobotę oglądałam na TVP Bydgoszcz program “Na zdrowie” , w którym była mowa o alergiach pokarmowych. Na początku programu specjaliści wypowiedzieli się na temat przyczyn alergii pokarmowych, wśród których wymienili tryb życia i spożywanie coraz większych ilości wysoko przetworzonego pożywienia.

I tu mimo tego, że alergie pokarmowe są w dużym stopniu uwarunkowane genami to specjaliści podkreślili, że bardzo dużym czynnikiem są uwarunkowania środowiskowe, a w szczególności to czym się żywimy. Nawet w przypadku, gdy oboje rodzice są alergikami, a więc predyspozycja genetyczna sprawia, że prawdopodobieństwo alergii pokarmowej u dziecka wynosi 70%, to zostaje całkiem spora przestrzeń na wpływ czynników środowiskowych.

“W ostatnich latach częstość występowania alergii pokarmowych zwiększa się na skutek zmian w naszym środowisku, w naszym stylu życia przede wszystkim, który ma niebagatelny wpływ modyfikując naszą żywność, która już nie jest taka jak kiedyś.”

“Jemy coraz to bardziej nienaturalne rzeczy, jemy potrawy, które zawierają szereg dodatkowych substancji, które maja poprawić wygląd, sprawić, że będą świeższe, ładniej wyglądać. To wszystko sprawia, że nasz organizm ulega łatwiejszej alergizacji.”

Dlaczego więc wspominam o alergiach pokarmowych?

Zgodnie ze zdaniem specjalistów, powinniśmy odżywiać się jak najbardziej naturalnie i unikać wysoko przetworzonych pokarmów.

Czym jest karmienie piersią, jak nie najbardziej naturalnym sposobem odżywiania niemowląt i małych dzieci :)?

Okazuje się, że karmienie piersią ma niebagatelny wpływ na ochronę organizmu dziecka przed reakcjami uczuleniowymi. Fenomen tej ochrony wynika z 5 czynników, które wymienia w książce “Warto karmić piersią” dr n. med Magdalena Nehring-Gugulska:

1. W pokarmie obecne są przeciwciała IgA, które pokrywają przewód pokarmowy warstwą ochronną, ograniczając wchłanianie obcych czynników tzw. antygenów;

2. Pokarm mamy powoduje rozwój odpowiedniej flory bakteryjnej w jelitach dziecka, która chroni przed infekcjami. Duża ilość infekcji, powoduje, że przewód pokarmowy staje się bardziej przepuszczalny dla antygenów;

3. Enzymy trawienne, obecne w pokarmie kobiecym, wspomagają i przyśpieszają trawienie, obniżając tym samym możliwość wnikania antygenu do krwiobiegu;

4. Z wiekiem dziecka błona śluzowa jelita dojrzewa i staje się mniej przepuszczalna. Karmienie naturalne pozwala opóźnić podawanie innych niż mleko matki pokarmów do czasu, aż przewód pokarmowy dziecka umie sobie z nimi poradzić, czyli bezpośredni kontakt przewodu pokarmowego z alergenami jest opóźniony;

5. Pokarm kobiecy i zawarte w nim substancje stanowią osłonę dla potencjalnych antygenów, więc istotnym czynnikiem jest rozszerzanie diety dziecka w osłonie mleka matki, czyli kontynuowanie karmienia przy wprowadzaniu nowych pokarmów. Obniża to ryzyko zachorowań na choroby alergiczne i metaboliczne takie jak celiakia, alergia m.in. na pszenicę, cukrzyca.

A czym jest mleko modyfikowane jeśli nie pokarmem sztucznym i wysoko przetworzonym?

Mleko matki jest naturalne – chroni przed alergiami, opóźnia i łagodzi przebieg ewentualnych alergii pokarmowych. Z kolei mleko modyfikowane jest pokarmem sztucznym, produktem wysoko przetworzonym, który musi przejść wiele procesów produkcyjnych, musi mieć odpowiednio długą datę przydatności. To wszytko nie pozostaje bez wpływu na układ pokarmowy dziecka. Mleko modyfikowane również jest produkowane na bazie mleka krowiego, które jest jednym z najczęstszych alergenów wywołujących alergie pokarmowe u dzieci. Sama więc eliminacja mleka modyfikowanego powoduje eliminację jednego z najczęstszych alergenów.

Dziecko karmione sztucznie jest od razu narażone na kontakt z czynnikiem uczulającym – białkiem mleka krowiego. Dziecko karmione piersią jest w naturalny sposób chronione pokarmem matki. U dzieci karmionych sztucznie uczulenie na mleko krowie występuje 4-5-krotnie częściej.

[dr n. med. Magdalena Nehring – Gugulska, “Warto karmić piersią”]

Na koniec o czym warto pamiętać!

Aby karmienie piersią miało profilaktyczny i łagodzący wpływ jeśli chodzi o wystąpienie i objawy alergii pokarmowych, pamiętaj o tym co zalecają specjaliści*:

1. Karm wyłącznie piersią do końca 6. miesiąca życia dziecka!

2. Wprowadzaj stopniowo pokarmy uzupełniające pod osłoną mleka matki!

3. Nie opóźniaj wprowadzania nowych pokarmów!

4. Pamiętaj, że wprowadzanie diety eliminacyjnej u matki lub dziecka powinno nastąpić tylko na zlecenie lekarza po wykonaniu odpowiednich badań i ustaleniu rozpoznania!


*Na podstawie zaleceń dot. alergii pokarmowych u niemowląt z podręcznika “Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych,pielęgniarek i lekarzy ” pod redakcją: Magdaleny Nehring-Gugulskiej, Moniki Żukowskiej-Rubik, Agnieszki Pietkiewicz

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wleć na małossakowy Instagram!