Małyssak na Facebook'uMałyssak na Facebook'uMałyssak na TwitterzeMałyssak na YoutubeMałyssak na Pinterest
Notatka na marginesie

Co ma piernik do wiatraka, czyli laktacja foki i człowieka

Kategoria:Gdy jesteś w ciąży Gdy małyssak jest już na świecie Moje wspomnienia Tagi:

Refleksja … o naturze naukowo! Co ma piernik do wiatraka, czyli laktacja foki i człowieka

W te zimne listopadowe dni przenoszą się myślą do zimnych krain w których żyją ssaki … foki i niedźwiedzie brunatne.

Czy wiecie, że foki są wyjątkowymi ssakami?

Laktacja u fok trwa 4 dni! Foka karmiąca produkuje 10 kg mleka na dzień. Mała foczka w ciągu tych czterech dni podwaja swoja masę urodzeniową. Mleko foki to gęsta śmietana, która tworzy podściółkę tłuszczową u małej foczki chroniąc ją przed zimnem. Mała foka nie je nic przez kolejne 30 dni. Po tych 4 dniach karmienia mama foka traci na wadze 50 kg!

Foka karmiąca piersią

Foka karmiąca piersią
Obraz 1 z 1

Foka karmiąca piersią

Metadane

Aparat / Typ Canon EOS 5D
Przesłona F 7.1
Długość ogniskowej 200mm
Prędkość migawki 1/200sek
Data / Czas 1205239898

A czy wiecie, że niedźwiedzie brunatne również są wyjątkowymi ssakami?

Przez 2-3 miesiące laktacji niedźwiedzie brunatne nie jedzą i nie piją! Ich poród i laktacja odbywają się podczas ich snu zimowego, czyli w czasie hibernacji.

A czy wiecie, że my też jesteśmy wyjątkowymi ssakami?

Tak jak mleko każdego ssaka jest wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i istnieje dokładnie po to, aby zaspokajać potrzeby danej gromady ssaków, tak i mleko kobiece jest unikalne i zapewnia prawidłowy rozwój dziecka – małego ssaka, zgodnie z tym co obmyśliła natura. Jak widać na powyższych przykładach zamysły natury są często nieodgadnione.

A w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej badań składu mleka kobiecego i funkcji jakie mleko i karmienie piersią spełniają w rozwoju dziecka. Naukowcy donoszą o coraz bardziej interesujących funkcjach pokarmu kobiecego.

Jest on bogaty w takie składniki odżywcze, które są najbardziej skuteczne energetycznie dla rozwoju mózgu. Mleko kobiece zawiera najmniej białka w porównaniu z mlekiem każdego innego ssaka. To zawartość białka determinuje to jak szybko noworodek rośnie w pierwszych 6 miesiącach życia. Biorąc pod uwagę fakt, że mleko krowie zawiera 8 razy więcej białka niż mleko ludzkie, to dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, produkowanym na bazie mleka krowiego są zagrożone otyłością. Warto pamiętać, że ważną rolę w profilaktyce otyłości ma promocja karmienia piersią właśnie :). W mleku kobiecym występują oligosacharydy, które nie maja wartości odżywczej, ale ich zadaniem jest ochrona. Działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. W mleku kobiecym jest ich 200 rodzajów, a w mleku krowim nie występują.

Skąd te dane?

Na pewno istnieje o wiele więcej dowodów, które przekonują nas o wyjątkowości mleka kobiecego. Jednak o tym wszystkim co opisałam, o fokach i niedźwiedziach oraz o mleku ludzkim, w ciepły i czerwcowy dzień, mówiła Pani Prof. Paula Meier podczas VI-ego zjazdu Centrum Nauki o Laktacji. Zjazdu pod hasłem “Karmienie piersią – szacunkiem dla natury “. Warto dodać, że Pani Prof. Paula Meier jest Kierownikiem ds. Badań Klinicznych i Laktacji na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka w szpitalu Rush Hospital w Chicago. Dzięki jej badaniom naukowym wdrożono w szpitalu procedury wspierające karmienie mlekiem matki dzieci przedwcześnie urodzonych, a w szczególności dzieci o bardzo małej masie urodzeniowej. Jest znana z metodycznego, naukowego podejścia w odniesieniu do karmienia mlekiem kobiecym i jej model działania jest oparty na dowodach naukowych.

Podsumowując, Prof. Paula Meier mówiła o naturze naukowo :)!

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wleć na małossakowy Instagram!