Małyssak na Facebook'uMałyssak na Facebook'uMałyssak na TwitterzeMałyssak na YoutubeMałyssak na Pinterest
Plik dźwiękowy

Rozmowa o karmieniu piersią w Radiowym Klubie Rodzica Radia PIK

Kategoria:Rozmowy Tagi:

Zapraszam do wysłuchania rozmowy z piątkowej audycji (15 grudnia 2017) Radiowego Klubu Rodzica (link na końcu wpisu). Miałam przyjemność porozmawiać z redaktorem Tomaszem Kaźmierskim.

Była też dla słuchaczy okazja zdobycia naklejki “Jedzie z nami Małyssak”. Jeszcze jedna okazja będzie w kolejnej audycji, która ze względu na wydarzenia sportowe odbędzie się w sobotę. Słuchajcie od godziny 17.00. A jeśli Wam się nie uda to zapraszam do zakupów w Sklepie internetowym Małyssak.

I bydgoska cegiełka w sprawie mamy, której uniemożliwiono swobodne karmienie piersią w jednej z restauracji w Sopocie. Redaktor przedstawił poniższe stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Tak więc informacja o tym, że zawstydzanie matki karmiącej dziecko w miejscu publicznym, jest niezgodną z prawem formą nierównego traktowania, poszła w eter!

“Sąd Apelacyjny w Gdańsku uwzględnił apelację Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, zasądził 2000 zł zadośćuczynienia dla matki, której uniemożliwiono swobodne karmienie piersią w jednej z restauracji w Sopocie. Sąd nakazał także jej przeproszenie przez właściciela restauracji. Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do postępowania przed Sądem Apelacyjnym, wyrokowi Sądu Okręgowego zarzucając naruszenie przepisów ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zawstydzanie matki karmiącej dziecko w miejscu publicznym jest niezgodną z prawem formą nierównego traktowania ze względu na płeć. Karmienie piersią w miejscu i w czasie dogodnym dla matki i dziecka jest nie tylko zgodne z prawem, ale wskazane dla zdrowia dziecka. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, rozpowszechnianymi przez Ministerstwo Zdrowia, wskazane jest karmienie dziecka do 6 miesiąca i kontynuowanie do ukończenia przez dziecko 2 roku życia i dłużej. Ministerstwo Zdrowia wyraźnie zaznacza, że karmienie piersią w miejscach publicznych jest częścią życia społecznego. Wzbudzanie w kobietach przekonania, że karmienie piersią jest czymś wstydliwym, że nie mogą one karmić w miejscu i czasie dogodnym dla siebie i dziecka, może prowadzić do ograniczania udziału kobiet w życiu społecznym albo do skrócenia czasu karmienia piersią.”

Źródło tekstu: Rzecznik Praw Obywatelskich: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/zawstydzanie-matki-karmiącej-dziecko-w-miejscu-publicznym-jest-niezgodną-z-prawem-formą-nierównego

A dla ciekawych warto przeczytać wywiad z mamą, o której mowa powyżej, która chciała nakarmić swoje dziecko w restauracji. Wywiad ukazał się w zeszłym roku (jeszcze w trakcie trwania sprawy) w październikowo-grudniowym numerze Kwartalnika Laktacyjnego tworzonego przez Fundację Promocji Karmienia Piersią.

 
No i koniecznie posłuchajcie!
Początek rozmowy od 3-ej minuty 55 sekund -> Radiowy Klub Rodzica w Radiu PIK
Radiowy Klub Rodzica
 

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *