Wizyta w Banku Mleka Kobiecego w Toruniu – rozmowa z Panią Katarzyną Kaczmarek

Autorka wpisu: Promotorka Karmienia Piersią Katarzyna Kołodziejczyk

Miałam okazję odwiedzić Bank Mleka Kobiecego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu i porozmawiać z dyplomowaną położną i jednocześnie Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym (CDL) – Panią Katarzyną Kaczmarek. Miałam możliwość obejrzeć specjalistyczne urządzenia do rozmrażania, pasteryzacji i badania składu mleka kobiecego. Zobaczyć jak mleko jest przygotowywane w sterylnych warunkach do procesu pasteryzacji i obejrzeć sam proces pasteryzacji. Ale najważniejsze jest to, że mleko to było właśnie przygotowywane do podania noworodkom ze szpitalnego oddziału!

Mama dziecka, któremu ma zostać podane mleko od dawczyń musi wyrazić na to pisemną zgodę. Jak mówi Pani Katarzyna: „Jeszcze żadna z mam nie odmówiła!”

Dlaczego banki mleka wspierają karmienie piersią?

Mleko od dawczyń jest zdrową, bezpieczną alternatywą dla podawania mieszanek, w sytuacji, gdy nie jest możliwe podanie mleka mamy. Mleko ludzkie jest o wiele lepiej przyswajalne i jest traktowane jako element terapii dzieci przedwcześnie urodzonych i chorych. Dlatego właśnie biorcami mleka w pierwszej kolejności są wcześniaki i noworodki donoszone, ale z powikłaniami. Dla wielu mam okres podawania mleka od dawczyń jest czasem, w którym razem z pomocą wykwalifikowanego personelu medycznego mogą skupić się na rozbudzeniu laktacji. „Mamy, których dzieci skorzystały z banku mleka, często same zostają dawczyniami” – mówi Pani Katarzyna. To oznacza, że banki mleka wspierają kulturę karmienia piersią. Wniosek nasuwa się sam: Skoro warto tyle wysiłku włożyć w to, żeby dzieci otrzymywały mleko gatunku ludzkiego to znaczy, że coś w tym musi być!

Rzeka mleka…

Praca banku jak na razie się rozkręca, ale już są plany, że popłynie z niego rzeka mleka. Tym niemniej rozwój przedsięwzięcia w dużej mierze zależy od ilości dawczyń. Poszukiwane są dawczynie z całego województwa, również z Bydgoszczy. Bank Mleka chce tworzyć lokalne punkty odbioru mleka od dawczyń.

Kolejną istotną sprawą jest to, że Bank Mleka z założenia przeznaczony jest dla wszystkich zainteresowanych szpitali z województwa kujawsko-pomorskiego. Inicjatywa leży po stronie lekarzy, którzy będą zgłaszać zapotrzebowanie na mleko kobiece. Dlatego my jako przyszli i obecni rodzice, możemy przyczynić się do upowszechnienia praktyki podawania mleka dawczyń dzieciom chorym i przedwcześnie urodzonym, wykazując zainteresowanie tym tematem i pytając o to w szpitalach.

Chcę zostać dawczynią!

„Jedną z dawczyń jest mama, która w pracy odciąga mleko dla swojego maluszka, a po powrocie karmi go prosto z piersi” – mówi Pani Kasia – „Ale należy pamiętać, że to nie może być odciąganie dla samej idei”. Tak więc jeśli masz ustabilizowaną laktację i zdarza Ci się wylewać odciągnięte mleko do zlewu i pragniesz podzielić się tym co najcenniejsze, pomyśl o zostaniu honorową dawczynią.

Zachęcam wszystkie mamy, które myślą o zostaniu dawczyniami do zadawania pytań Pani Katarzynie z Banku Mleka pod numerem 56 67 93 172, jak również zachęcam do odwiedzania strony Fundacji Bank Mleka Kobiecego (www.bankmleka.pl).