Fotorelacja Gdy się rodzi Małyssak – spotkanie 10.11.2018

Zapraszamy do pierwszej relacji z projektu „Gdy się rodzi Małyssak” – II edycja listopad/grudzień 2018.

W pierwszej części spotkania odbył się pokaz filmu „BO PORÓD TO RUCH” udostępnianego przez Stowarzyszenie Doula w Polsce. Podczas godzinnej projekcji filmu (austriackiej reżyserki i położnej Karin Berghammer) przyszli rodzice mieli okazję poznać tajemnice aktu porodu. Jest to film pokazujący poród fizjologiczny na przykładzie 4 kobiet. Pokazuje obrazy czterech porodów z animacjami w 2D wraz z komentarzami położnej. Ilustruje w jakim okresie porodu ruch i przyjmowane pozycje wspierają i ułatwiają kobiecie i jej dziecku przebieg porodu. Film obrazuje rolę przygotowania do porodu i kontaktu z położną w ciąży, porodzie i połogu. Łączy tradycyjną wiedzę położnych z medyczno – naukowym zrozumieniem nowoczesnego położnictwa.

W kolejnej części uczesntnicy podzielili się na dwa kręgi, w których rozmawiali z doulą Katarzyną Leszczyńską i doulą Pauliną Jermak o swoich odczuciach po obejrzeniu filmu, a także zadawali nurtujące ich pytania. Dowiedzieli się również, czym może być wsparcie udzielane kobiecie podczas porodu, co wpływa na poród i w jaki sposób przygotować się do niego, w jaki sposób łagodzić ból porodowy i jak sobie z nim radzić.

W ostatniej części panie udały się na ćwiczenia z trenerką Natalią Dobrolińską i doulą Pauliną Jermak. Jak powiedziała Natalia:
„Poród jest czynnością instynktowną – kobieta jest stworzona do urodzenia dziecka. Dzięki odpowiedniej aktywności i przygotowaniu wykorzystasz kompetencje swojego ciała i nauczysz się jak świadomie pomóc dziecku w przyjściu na świat”. W pierwszej części treningu mamy przygotowały się do aktywnej pracy w pierwszej fazie porodu. Dowiedziały się jak koordynować ruch swego ciała z oddechem w fazie skurczu, poznały aktywne pozycje porodowe oraz to jak wykorzystywać techniki relaksacyjne by łagodniej odczuwać skurcze porodowe. W drugiej części treningu poznały metody świadomej pracy z mięśniami dna miednicy w II okresie porodu.

W tym czasie panowie we własnym gronie rozmawiali o wspieraniu partnerki w okresie okołoporodowym i porodzie z doulą Kasią. A potem dołączyli do pań, aby poznać jak masować partnerkę w trakcie jej porodu.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Gdy się rodzi Małyssak. Projekt zostal dofinansowany z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – projektu „Inicjuj z FIO”. Patronatem w ramach projektu nieformalną grupę Małyssak objęło Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK.