29-go maja 2016 mieliśmy zaszczyt gościć na bydgoskiej Mlekotece znaną psycholog dla rodziców i dzieci – Agnieszkę Stein, która jest prekursorką idei rodzicielstwa bliskości w Polsce. A jeśli chcecie wiedzieć co to znaczy to zapraszamy do przeczytania książek jej autorstwa – „Dziecko z bliska”, a także kolejnej części „Dziecko z bliska idzie w świat”.
Tematem spotkanie był:
„Aspekt psychologiczny długiego karmienia piersią”.
A oto relacje mam po spotkaniu :
Wyniosłam pewność, że karmienie do samoodstawienia jest bardzo dobre i pożądane, zwłaszcza,że mnóstwo dzieci długo karmionych piersią chce tego tak długo ze względu na deficyty, które ma w jakichś obszarach czy układach, np.silna alergia, problemy logopedyczne itd. A.Stein dodała, że mamy dzieci z problemami logopedycznymi są często obwiniane o to, że zbyt długo karmią piersią, a okazuje się być odwrotnie – dzieci MAJĄ problemy logopedyczne WIĘC ssanie piersi pomaga im rozwinąć aparat mowy prawidłowo.
Dominika
Moim zdaniem było super cieszę się że mogłam być na tym spotkaniu. Co do korzyści z długiego karmienia piersią Agnieszka Stein kilka razy mówiła, że dla każdego dziecka są one inne 😉 Każdy inny poruszony temat był dla mnie ważny.
Katarzyna
Spotkanie było rewelacyjne! Dla mnie najbardziej odkrywcze było spojrzenie na ludzi, wg których dkp podszyte jest insynuacjami seksualnymi (spotkałam się osobiście z komentarzem, że dkp jest „obrzydliwe” i matka dkp – zwłaszcza dkp chłopca – może zastępować sobie przez kp dziecka relacje intymną z dorosłym mężczyzną); Agnieszka powiedziała wyraźnie, że aby patrzeć na to zjawisko w kategoriach seksualnych trzeba być samemu mocno zaburzonym. Wyjaśniła to w ten sposób, że dla ludzi niezaburzonych osoby z najbliższego otoczenia tj. rodzice, dzieci, rodzeństwo itd. są kompletnie aseksualni i traktowanie ich przez pryzmat seksualności świadczy właśnie o jakichś anomaliach i patologiach osoby wypowiadającej takie zdania.
Karolina
Podobała mi się metoda proponowana przez Agnieszkę ograniczania kp starszego dziecka (czyli 2 lata plus): wg niej najzdrowiej jest nie proponować i nie odmawiać piersi – czyli regulację ilości i czasu kp całkowicie pozostawić dziecku. Jednocześnie podkreślone zostało, że dzieci dkp decydują o byciu dkp bo tego po prostu POTRZEBUJĄ ze względu na swój własny rozwój więc nie warto ograniczać tego na siłę, z byle powodu – wiedziałam o tym, ale dobrze jest usłyszeć potwierdzenie z ust Agnieszki Stein 🙂
Carlos Gonzales pisał, że wg antropologii porównawczej samoodstawienie następuje między 2,5 roku a 7 lat i A.Stein to potwierdziła.
Karolina
Ja zadałam Agnieszce pytanie. Spytałam, czy to normalne że mój trzylatek mnie absolutnie nie słucha i usłyszałam, że tak. Do dzisiaj się z tego śmieje 😀 i z mojego pełnego ulgi 'dziekuję’ 🙂
Magda
[Fot. Natalia Kondziela]