Po Spotkaniu z Hafiją – część II – Gdy się rodzi Małyssak –

 
O godz. 11:15 wybija moment kuliminacyjny i na scenę wchodzi nasz główny gość – Agata Aleksandrowicz – Hafija. W pierwszej części wystąpienia mówi m. in. o przygotowaniu do karmienia piersią, o tym co ma wpływ na karmienie, gdzie szukać pomocy. Z wiedzy korzystają obecne mamy w ciąży, ale też mamy już karmiące, które zapewne będą przekazywać specjalistyczną wiedzę dalej 🙂 . A o czym dokładnie mowa?



O czym warto wiedzieć przygotowując się do karmienia piersią?

Agata wspomina o miejscach w Internecie, w których można znaleźć wsparcie. Wspomina o naszej bydgoskiej Grupie Wsparcia Karmienia Piersią oraz Mlekiem Kobiecym 😉 . Wymienia:

Czy wiecie, że układ pokarmowy nowo narodzonego dziecka jest bardzo niedojrzały i patogeny mogą przenikać przez dość duże szczeliny w ściankach jelita dziecka? Okazuje się, że w mleku mamy istnieją węglowodany – oligosacharydy, które są pożywką dla „dobrych” bakterii, dzięki czemu te bakterie wytwarzają swoiste lepiszcze, które uszczelnia ścianki jelita. Niesamowite prawda? O tym mówi Agata. Bez tej ochrony dziecko jest narażone w o wiele większym stopniu na różnego rodzaju infekcje.

Na infografice Hafija pokazuje Wskaźniki Skutecznego Karmienia Piersią. Dzięki takim wskaźnikom mama może ocenić czy jej dziecko się najada. Warto uzbroić się w taką wiedzę już przed porodem! Infografikę, o której mówiła Agata i dużo informacji o tym „jak nie zabić/zagłodzić dziecka piersią” znajdziecie w poście na na blogu Hafija.pl -> Tutaj.

Czy wiecie również jak duży wpływ na karmienie piersią mamy może mieć jej otoczenie? Hafija mówi o tym, że:

Zachowanie matek matek ma wpływ na karmienie piersią ich wnuków. Pozytywne doświadczenia i opinia babki w temacie karmienia piersią o 12% zwiększały szanse na rozpoczęcie karmienia piersią przez matkę. Negatywna opinia i negatywne doświadczenie babki może zmniejszyć tę szansę aż o 70%.

Jeżeli czujecie więc, że ze wsparciem bliskiego otoczenia – nie tylko wśród Waszych mam, ale też i mężów, czy innych osób bliskich może być różnie, to zawczasu znajdźcie osoby, które będą Was wspierać. Możecie szukać właśnie w miejscach wymienionych wyżej. Warto dodać, że Kwartalnik Laktacyjny ma również swoja grupę wsparcia na Facebook’u -> Kwartalnik laktacyjny – karmienie piersią, BLW, rodzicielstwo bliskości



 

A podczas przerwy i w Strefach dzeje się!

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Gdy się rodzi Małyssak