Karmienie piersią powyżej roku w badaniu …

Autorka: Promotorka Karmienia Piersią Katarzyna Kołodziejczyk

Stawiasz dziecku pierwszą świeczkę na torcie, a Twoje mleko staje się wodą? Absolutnie nie!
 
Wiedzą to mamy, które miałam przyjemność spotkać przy okazji mojej pomocy przy zbiórce próbek mleka od mam karmiących powyżej roku. Te mamy przez całą dobę o różnych porach ściągały próbki mleka do kubeczków, które potem trafiały do Banku Mleka Kobiecego w Toruniu, który brał je „pod lupę”.

2-3-go października 2014 miała miejsce w Londynie konferencja organizowana przez Stowarzyszenie Banków Mleka w Wielkiej Brytanii (ang. UKAMB), na której został zaprezentowany plakat, a na nim piękne mamy karmiące z Bydgoszczy! Mamy, które wzięły udział w badaniu dot. wartości mleka kobiecego po roku karmienia piersią, prowadzonym przez Bank Mleka Kobiecego w Toruniu. Na plakacie możecie więc zobaczyć mamy długo karmiące – karmiące ponad rok, a nawet ponad 2 lata.

A jakie wnioski płyną z pierwszych wyników badania mleka mam?

Mleko mam karmiących ponad rok jest nadal bardzo wartościowe i uwaga … nie staje się wodą(!), a karmienie mlekiem mamy pozostaje złotym standardem również przy dłuższym karmieniu. Co ciekawe pierwsze wyniki badania wskazują na to, że mleko mam długo karmiących jest tłustsze i bardziej kaloryczne niż mleko mam będących na początkowym etapie karmienia. Wygląda na to, że mamy długo karmiące również mogłyby zostawać dawczyniami mleka kobiecego i przekazywać swoje mleko do Banku Mleka. Wnioski te będą weryfikowane w kolejnych etapach badania.

Na końcu wpisu znajdziesz plakat z wynikami pierwszego etapu badania.

W 2014 roku i w kolejnych latach miałam przyjemność dołożyć swoją cegiełkę do tej pracy jak wspomniałam pomagając w zbieraniu próbek mleka. Mamy, które podczas tej wolontaryjnej pracy poznałam to były mamy z niesamowitą energią, które i teraz możecie spotkać wirtualnie w Grupie Wsparcia Karmienia Piersią na Facebook’u, a także mamy które wspierają małossakowe działania.

Krótka historia zbiórek mleka

28.06.2014 – tego dnia grupa 8 mam z Bydgoszczy wzięła udział w projekcie badawczym i odciągnęła w sumie 45 pojemników próbek swojego mleka.

Próbki 8 mam w 2014 roku

18.10.2014 – tego dnia grupa 10 mam z Bydgoszczy wzięła udział w projekcie badawczym i odciągnęła w sumie 54 pojemniki próbek swojego mleka.

Próbki 10 mam w 2014 roku

14.03.2015 – tego dnia grupa 11 mam z Bydgoszczy wzięła udział w projekcie badawczym i odciągnęła w sumie 44 pojemniki próbek swojego mleka

Próbki 11 mam w 2015 roku

II kwartał 2016 – ponad kilkanaście mam oddało swoje mleko do badania i wzięło udział w projekcie badawczym

Część próbek kilkunastu mam w 2016 roku

Wyniki badania próbek mleka kobiecego mam karmiących powyżej roku