Sprytny sposób na dyskretne karmienie w każdej bluzce

Autorka:

Promotorka Karmienia Piersią Katarzyna Kołodziejczyk

Czy myślisz, że aby dyskretnie karmić piersią musisz kupować specjalne bluzki? Teraz na rynku mamy przecież coraz więcej dostępnych marek oferujących wiele bluzek specjalnie dostosowanych do karmienia piersią. Wymyślne suwaczki lub podwójne warstwy ułatwiają dyskretne karmienie. Jednak czy na pewno są one nam konieczne?

Niezwykłe czy zwykłe bluzki do karmienia?

Ceny takich bluzek zazwyczaj są zbliżone do cen zwykłych bluzek, ale też nierzadko są wyższe. Nawet jeśli jednostkowo zakup takiej bluzki nie stanowi dla nas dużego problemu to jednak, aby dostosować swoją garderobę całościowo do karmienia będzie to stanowiło już względnie spory koszt. W końcu karmienie piersią to czas w którym chcemy korzystać z życia społecznego wychodzić z domu i nie przejmować się tym co na siebie włożyć. Więc nawet jeżeli zakupimy już tą wymarzoną bluzkę przeznaczoną do karmienia to zawsze jest to jedna bluzka. Przecież karmiąc w zgodzie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia WHO, które mówią o karmieniu wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka i kontynuowaniu karmienia piersią przy jednoczesnym rozszerzeniu diety malucha przez 2 lata, a jeśli mama i dziecko tego chcą to i dłużej – nie będziemy tego robić cały czas w jednej bluzce. Pierwszą córkę karmiłam ponad 4 lata, choć można umownie potraktować ten czas jako 2 lata, gdyż to był najintensywniejszy okres karmienia małegossaka w przestrzeni publicznej, ale zawsze to 2 lata! Przez ten czas, co prawda kupiłam 3 bluzki do karmienia znanej sieciówki to szybko się zniszczyły i już więcej bluzek nie kupiłam. Zniszczyły się w praniu – po paru tygodniach materiał się rozwlekł, a poza tym miałam ich już kompletnie dość. Rozwlekłe bluzki służyły mi już tylko do rozszerzania diety malucha (nie przejmowałam się chlapaniem na mnie) i oprócz tych trzech bluzek nie zakupiłam żadnej specjalnej garderoby do karmienia (wtedy jeszcze nie było tylu marek polskich, lokalnych producentów, a właściwie producentek szyjących bluzki dla mam karmiących jak jest to teraz).

Co widać jak się karmi piersią?

Lubiłam karmić w bluzkach, w których dekolt rozciąga się w dół na tyle, aby można było swobodnie podać pierś dziecku. Jednak takie bluzki mają tę wadę, że podczas karmienia obnażają naszą klatkę piersiową i co prawda dziecko zasłania brodawkę sutkową, to jednak cała reszta piersi pięknie prezentuje się naszemu otoczeniu. Jeżeli to nam nie przeszkadza, a otoczenie przyzwyczaiło się już do tego wydawać by się mogło ekstrawaganckiego (jak dla mnie wcale nie!) sposobu karmienia, to jak najbardziej do niego zachęcam! Jeżeli jednak chcemy, aby nasze karmienie było bardziej dyskretne to jest na to całkiem sprytny sposób, który za chwilę przedstawię. Dodam tylko, że nadaje się on również do bluzek nie posiadających rozciągliwego dekoltu, czyli sposób ten można wykorzystać podczas karmienia przy podciąganiu bluzki do góry. Tu z kolei wszystkie z nas wiedzą, że podciąganie bluzki do góry obnaża nasz poporodowy jeszcze brzuszek. Wielu mamom przeszkadza również to, że wtedy widać rozstępy jakie podczas ciąży pojawiły się na brzuchu. PS należę do tych szczęściar, które rozstępów na brzuchu nie posiadają, ale uważam że to musi być uwarunkowane genetycznie i mam poczucie, że to jest jak trafienie szóstki w totka, gdyż nie robiąc nic z moim brzuchem (no może jak mi się przypomniało to raz na miesiąc smarowałam brzuch olejkiem ze słodkich migdałków – przyznacie że nie jest to zbyt często), no więc bez stosowania wyrafinowanych zabiegów po dwóch ciążach po prostu nie mam rozstępów! Ale znam mamy, które mogą robić wszystko i te rozstępy mają, więc jestem głęboko przekonana, że to kwestia jedynie szczęścia (ale to tylko moje skromne zdanie i nie znam na ten temat badań naukowych). W każdym razie, czy mamy rozstępy, czy nie, nasz własny brzuch na wierzchu może nas same wprawiać w zakłopotanie (bo otoczeniem się nie przejmujemy!). I choć teoretycznie dziecko swoim ciałkiem zasłania jego część, to jednak te pozostałe, wystające części mogą sprawić, że nie jest nam z tym komfortowo. No więc co możemy z tym zrobić?

Jak wykonać PAS do karmienia?

Ten sprytny sposób na wymienione powyżej problemy możesz wykonać sama, a będzie to pas do karmienia. Potrzebujesz elastyczną, obcisłą bluzkę najlepiej żeby była bawełniana z domieszką elastanu 5%. Przykłady zaprezentowałam na poniższym rysunku (1). W zależności od tego jaki kolor podkoszulki wybierzemy, taki kolor będzie miał pas. Daje to nam szeroką gamę kolorystyczną i możemy zrobić kilka pasów, w różnych kolorach, które będziemy sobie dobierać do różnych bluzek. Takie kolorowe podkoszulki nie są drogie i można znaleźć naprawdę tanie okazy i poświęcić je na tajemniczy PAS, który na końcu wpisu zostanie zaprezentowany w filmiku.

Jeśli elastyczna bluzka/podkoszulka będzie o jeden/dwa rozmiary mniejsza to będzie większe prawdopodobieństwo, że lepiej będzie przylegać do twojego ciała – co jest istotne. Ale nie chodzi o to by tą elastyczną bluzkę zakładać pod naszą zwykłą bluzkę. Chodzi o to, aby odciąć od niej ramiączka (3). Oczywiście te mamy, które mają większe zdolności krawieckie mogą odciętą część zaszyć, zahaftować lub obszyć lamówką – ważne, żeby nić/lamówka do przeszycia pasu była również elastyczna (4). Na rysunku poniżej widać, że można przeprowadzić na bluzce linię cięcia w różnych miejscach (2) i od tego będzie zależeć jak szeroki będzie pas. Możesz wykonać pasy różnej szerokości. Z doświadczenia wiem, że szersze pasy lepiej sprawdzają się do zasłaniania brzucha podczas karmienia, a węższe do zasłaniania biustu. Czy już wiesz o co chodzi? Jeśli nie to dowiesz się za chwile oglądając filmik.
 

Dzięki temu pasowi do karmienia, który nam powstanie możemy karmić bluzkach z rozciągliwymi dekoltami zasłaniając tym pasem górną część piersi lub karmić w bluzkach podciągając je do góry i wówczas pasem osłaniać swój brzuch. Jestem przekonana, że sposób ten sprawdzi się dla 99% bluzek, które masz w swojej szafie i sprawi, że w każdej z nich będziesz mogła swobodnie i dyskretnie karmić.

No ale jak to w końcu działa???

Sama się przekonaj → zapraszam do obejrzenia filmu mojej własnej produkcji!

Wersja dla nieuzdolnionych krawiecko lub cierpiących na brak czasu

Takie pasy można czasem znaleźć w sklepie jako po prostu – pasy ciążowe. Wówczas można dobrać rozmiar odpowiednio mniejszy, aby dobrze przylegał do ciała, choć czasem takie pasy nie są dostępne w pełnej rozmiarówce, ale w tylko jednym rozmiarze. Ale też często się sprawdzają. Kiedyś widziałam takie pasy w pewnej sieciówce, do której często w poniedziałki i czwartki przed otwarciem stoją kolejki, ponieważ rzucają w te dni w sklepie różnego rodzaju towary, które nie są dostępne w stałej sprzedaży. Takie pasy też nie są tam dostępne zawsze, więc nie jest raczej to wersja dla cierpiących na brak czasu, gdyż trzeba by śledzić w ulotkach reklamowych, kiedy rzucą ubrania ciążowe.

Udanego karmienia w każdej bluzce!